Fernando Neves: Urostlého stopera objevil Baník v Kataru

Málokdy se stane, že si příchozí posilu fanoušci ihned zamilují. Vyjímkou byl urostlý obránce Fernando Neves, který ostravské fanoušky předvědčil o svých kvalitách hned v prvních přípravných utkáních stal se tváří Baníku na přelomu desetiletí.

Zprvu to vypadalo, že Baník s hráčem, který naposledy působil v katarském klubu Al Sailiya, nenajde společnou řeč v oblasti financí, ale nakonec došlo k obratu. „Bylo to na poslední chvíli, o Fernanda měly zájem i přední kluby z Tunisu, Maroka, ale i některé evropské celky. Baník se mu ale od začátku líbil, Česko jej zajímalo. Když konkrétní nabídka z Ostravy přišla, rád souhlasil,“ uvedl jeho agent Alexandre Losenický.

Jednatřicetiletý fotbalista odehrál první soutěžní utkání za Baník proti Příbrami v obranné čtveřici Bolf-Neves-Zawada-Tomašák a ostravští vcelku poklidně na Bazalech zvítězili 2:1.

Památným pro kapverdského stopera určitě bude druhé soutěžní utkání v české nejvyšší soutěži proti Sigmě Olomouc. Neves musel po druhé žluté kartě ve 25. minutě opustit hřiště a tehdejší trenér Baníku mluvil o chybách rozhodčích.

„Nando“ viděl první žlutou kartu v 16. minutě za protesty po odpískaném faulu. „Vždyť se ho jen zeptal, proč to zapískal. Řekl mu anglicky why,“ tvrdil Koubek, kterého pak nadzvedla i druhá karta pro Nevese, když na půlce srazil olomouckého záložníka, který táhl nebezpečný brejk. „Ani to podle mě nebylo na kartu, tím spíš na červenou. Byl to zákrok z boku.“

Obranná čtveřice se sice měnila, kapverdský stoper ale zůstával na svém místě a ve své první sezóně v Česku odehrál šestadvacet utkání. Byl jistotou vzadu a zároveň přidával nastavbu – góly. Rozhodl utkání proti Liberci, trefil se i proti Slovácku a Mladé Boleslavi. V ročníku 2009/10 skončil s týmem na konečné třetí příčce ligové tabulky a čtenáři iDNES.cz byl oceněn v anketě jako druhý nejlepší obránce Gambrinus ligy.

Baník se díky třetímu místu kvalifikoval do 2. předkola Evropské ligy, kde na něj čekal gruzínský tým FC WIT Georgia. Neves se blýskl prvním a jediným hattrickem v kariéře, když hlavičkou otevřel skóre a proměnil dvě penalty. Ostravané hlavně zásluhou výhry 6:0 postoupili do 3. předkola, kde je vyřadil běloruský Dněpr Mohylev.

V sezóně 2010/11 odehrál Neves mimo dvě utkání všechny minuty a patřil opět mezi opory zadních řad a opět přidával i góly. V ročníku, kdy Baník nečekaně bojoval o záchranu a nakonec skončil o šest bodů čtrnáctý, jeho čtyři trefy stačily na první místo v žebříčku ostravských střelců společně s Varadim, Frejlachem nebo Šenkeříkem.

Po dvou letech kapverdský obránce ukončil působení na Bazalech, nedohodl se na nové smlouvě. Jeho další kroky mířily do druholigového francouzského LB Châteauroux, ve kterém odehrál 62 utkání. Čtyřicetinásobný reprezentant se českým fanouškům opět ukázal – v dresu sešívaných a naposledy na hostování v Příbrami. Poté v sedmatřiceti letech pověsil kopačky na hřebík.