KVÍZ: Jak dobře znáte historii Baníku Ostrava?

KVÍZ: Jak dobře znáte historii Baníku Ostrava?

Ostravský velkoklub patří jednoznačně mezi nejtradičnější na našem území. Získal nejen čtyři mistrovské tituly, ale i řadu dalších trofejí a ocenění. Vychoval fotbalisty světového formátu a reprezentanty jako Milan Baroš, Marek Jankulovski nebo Tomáš Galásek. Jak dobře znáte historii Baníku Ostrava? Náš kvíz vás provede začátky působení Slezské až do současnosti. 

1. Největší ostravský klub vznikl jako SK Slezská Ostrava v roce 1922, kdy 20 signatářů podepsalo prezenční listinu v restauraci U Dubu. Kterého dne se tak stalo?

 
 
 
 

2. Od dubna 1923 hráli ostravští v bílých dresech a modrých trenýrkách. Z těchto barev jsou od té doby tradiční barvy klubu. V jakých dresech SK Slezská odehrála své první utkání?

 
 
 
 

3. V jakém roce se stal ostravský klub poprvé prvoligovým celkem?

 
 
 
 

4. SK Slezská se stávala v Ostravě stále populárnější, což dokumentovala zejména sezóna 1943-1944, kdy se rapidně zvýšila domácí návštěvnost. Kolik diváků tehdy na zápas modro-bílých se Slávií Praha zavítalo?

 
 
 
 

5. Kdy se Baník stal poprvé v historii mistrem Československé ligy?

 
 
 
 

6. 70. a 80. léta byla bezpochyby zlatou érou ostravského fotbalu. Baník v letech 1979-1981 získal další dva mistrovské tituly a pravidelně hrál i evropské poháry. Které dva celky dokázal Baník na svém hřišti v tomto čase porazit?

 
 
 
 

7. Baníkovci naposled získali mistrovský titul v sezóně 2003/04. Baník, který celou sezónu suverénně vedl tabulku, táhl kupředu i, s devatenácti vstřelenými góly, nejlepší střelec tehdejší ligy. Jak zní jeho jméno?

 
 
 
 

8. Aloise Hadamczik Baník vlastnil až do roku 2003, kdy jej získal pražský podnikatel a tenisový trenér. Ten se k vlastnictví se přiznal až v létě roku 2009 a v sezóně 2011/2012 nejdříve prodal stadion Bazaly a následně i celý klub. Jak zní jeho jméno?

 
 
 
 

9. Baník se naposledy objevil v evropských pohárech v sezóně 2010/11, kdy nastoupil do 2. předkola Evropské ligy. Soupeřem mu byl gruzínský celek FC WIT Georgia Tbilisi, na jehož hřišti Baník dominoval a vyhrál 6:0. Kdo v tomto zápase zaznamenal hattrick?

 
 
 
 

Question 1 of 9

foto: fcb.cz

KOMENTÁŘE