Lee Hyung-Sang: První Asiat v historii české nejvyšší soutěže

Lee Hyung-Sang: První Asiat v historii české nejvyšší soutěže

Málokdo dnes pamatuje, že prvním Korejcem v české nejvyšší fotbalové soutěži byl hráč Baníku Ostrava. Dnes třiatřicetiletý Lee Hyung-Sang odehrál sice za ostravský klub jen minutu, i tak ale přilákal na Bazaly několik stovek korejských fanoušků, pracujících v nedalekých Nošovicích.

Když Baník v červnu 2009 podepsal prvního mimoevropského hráče v historii klubu, nejeden fanoušek ostravského velkoklubu si klepal na čelo. Tehdy čtyřiadvacetiletého Asiata, který v mládí vyrazil na zkušenou do Brazílie, odkud přes portugalské kluby Beira-Mar a Feirense zakotvil v korejském klubu Seongnam Ilhwa, si vybral do svého kádru tehdejší trenér Baníku Miroslav Koubek.

„Plníme slib, který jsme vyřkli před časem, že přivedeme do Baníku hráče z Koreje. Náš region má přece jen k této zemi teď hodně blízko. Navíc nadšení našich fanoušků v Petřkovicích z nové možné posily nás utvrdilo v tom, že jej diváci v Ostravě přijmou bez problémů,“ říkal tehdejší předseda představenstva Baníku Tomáš Trucha.

V Baníku se ale přes tehdější útočné duo Adam Varadi – Robert Zeher dostat nedokázal a za celou sezónu si připsal v Gambrinus lize jedinou minutu.

Po odchodu Miroslava Koubka z Baníku odešel v listopadu 2010 i korejský útočník. Jeho novým působištěm byl chorvatský HNK Šibenik. „V České republice věci šly skvěle, podepsal jsem smlouvu na dobu tří let, ale brzy přišel nový trenér, který měl jinou vizi, ve které jsem se nenacházel,“ řekl chorvatským médiím po přestupu.

Lee se ale ani v Chorvatsku neprosadil a odešel zpět do své rodné vlasti, kde v prosinci 2013 ve svých osmadvaceti ukončil svou profesionální fotbalovou kariéru.

KOMENTÁŘE