Muž se vydával za vnuka, pokoušel se z poškozené vylákat 150 tisíc korun

Muž se vydával za vnuka, pokoušel se z poškozené vylákat 150 tisíc korun

Známou lstí se neznámý pachatel pokusil z poškozené vylákat částku 150 tisíc korun.

Během sobotního dopoledne pachatel telefonicky kontaktoval šestasedmdesátiletou ženu z Karviné na její pevnou linku a vydával se za jejího vnuka. Uváděl, že je u advokáta, se kterým řeší koupi nemovitosti a potřebuje půjčit výše zmiňovanou částku. Dodal, že si pro peníze pošle svého kamaráda, jelikož se on sám pro ně nemůže dostavit. Seniorka však obratem kontaktovala svou dceru a k předání financí tak nedošlo. Policisté skutek evidují jako přečin podvodu ve stádiu pokusu.

Legenda „vnuk“ patří k nejznámějším a nejpoužívanějším lstím. Většinou telefonát začíná slovy „ahoj dědo, ahoj babi…“ Důvěřivý senior osloví volajícího jménem svého vnuka a ten obratem začíná s příběhem o tom, že se nachází v nouzi a nutně potřebuje peníze. Současně uvádí, že se však pro hotovost nemůže dostavit osobně a tak pošle svého kamaráda.

„Seniorům v těchto případech radíme, aby si takový telefonát ihned zpětně ověřili u vnuka, který původně volal, případně kontaktovali nejbližší příbuzné tak, jako tomu bylo ve výše popsaném případě. Pokud zjistí, že nevolal nikdo z rodiny, obratem událost oznámit na Policii ČR na linku 158. To platí i v případě, že se nepodařilo rodinu zpětným telefonátem kontaktovat,“ sdělil policejní mluvčí Miroslav Kolátek.

foto: pixabay.com

KOMENTÁŘE