„Žádný kandidát v podstatě není autentický levicový,“ říká kandidát na senátora René Číp

„Žádný kandidát v podstatě není autentický levicový,“ říká kandidát na senátora René Číp

Ostravský hlas vám každé pondělí v průběhu následujících týdnů nabízí rozhovory s kandidáty do Senátu za volební obvod č. 71 – Ostrava-město, zahrnující městské části Ostrava-Jih, Proskovice a Polanka nad Odrou. Třetím představovaným po Martinu Konvičkovi a Martinu Tomáškovi je bývalý poslanec René Číp, kandidující pod hlavičkou KSČM.

Jak byste sebe, jako osobu, charakterizoval?
To je těžká otázka hned na začátek. Říká se, že je nejtěžší znát sám sebe, jaký člověk vlastně je, na co má atd., ale v určitém věku by to už člověk měl tak nějak minimálně tušit. Mí přátelé a kolegové většinou pozitivně oceňují schopnost naslouchat všem názorům, empatii, dochvilnost a snad i všeobecný přehled. Rád se setkávám s lidmi s nimiž mám podobné zájmy a koníčky – zejména hudbu a cestování. Jsem toho názoru, že když je člověk pozorný posluchač, tak se mnoho věcí dozví a vlastně se tak neustále učí. Rád se potkávám na svých cestách po světě s místními a navštěvuji i turisticky méně frekventovaná místa, takže když v některých médiích slyším, jak se někde žije, tak o tom vím často své a málokdo mě tak “opije rohlíkem“.

Také jsem jako obchodník v exportu absolvovoval spoustu jednání v zahraničí, v čemž mi pomáhá výborná jazyková vybavenost, takže i to je určitá schopnost, která je mi okolím přičitána – schopnost vyjednání a dosažení kompromisu – což v politice rozhodně není nedůležité.

Ale jsem jen člověk,takže mám i své neřesti – jsem dobrý jedlík, takže se snažím pořád udržovat v kondici, ale někdy se to daří méně – v tomto mi trochu ta pevná vůle chybí.

Z jakého důvodu jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Jednak jsem dostal důvěru svých spolustraníků v Ostravě a vlastně i z celého kraje a potom jsem si řekl, že je třeba ten Senát taky trochu “omladit“, aby jej veřejnost nevnímala jen jako jakýsi klub zasloužilých kmetů a vysloužilých politiků. Je zapotřebí lidí, kteří jsou odborníci a v minulosti nebyli pouze a jen politiky, aby mohli pomoci svému volebnímu obvodu v rámci možností, které pozice senátora umožňuje. Ale samozřejmě zkušenost z vyšší politiky se hodí – a to nejen znalost jednacího řádu a procedur – a tak má zkušenost bývalého poslance by se rozhodně dala využít – což je velká výhoda oproti kandidátům, kteří ji vůbec nemají.

Proč jste se rozhodl kandidovat za volební obvod č. 71 – Ostrava – město?
Jedním z důvodů, proč jsem zvažoval nabídku kandidovat je fakt, že žádný kandidát v podstatě není autentický levicový. Když to shrnu od těch výrazných – např. pan Paroubek – u něj, jak by pravil Neruda “kam s ním“ – si teď hraje na velkého ostravského patriota a čistého levicového politika, ale ti, kteří nemají krátkou paměť si pamatují na nevýhodnou smlouvu s Veolií /13mld/,Pandury, podporu solárních baronů, jeho manažera pana Tvrdíka, který přivedl České aerolinie zu grunt, a tak by se dalo pokračovat. Ostravská ČSSD je asi zoufalá a pan Rykala neví kudy kam a tak se domluvil s panem Paroubkem. ČSSD už ovšem zdaleka levicová není – v minulém období, kdyby nebyla pod tlakem KSČM ve Sněmovně, tak by neprošla placená nemocenská atd. Pan Paroubek nyní slibuje hory doly, ale to měl už dávno realizovat, coby premiér.

Další kandidát pan Sulovský je sice úspěšný horolezec, ale pro svůj obvod neudělal zhola nic, jako by vůbec neexistoval – navíc jako výrazný podporovatel pana Drahoše je to pravičák. Kandidátka paní Crkvenjaš je sice za ODS, ale jako manželka bývalého ministra zdravotnictví za ČSSD pana Němečka by měla raději léčit a ujasnit si doma, zda chce skutečně prosazovat pravicovou politiku.

Z těch dalších si vybavím pana Gondka, který je již v seniorském věku, je to majitel cukráren a bývalý funkcionář Svazu socialistické mládeže – tak tam opravdu netuším,proč kandiduje – snad chce pan Babiš více podnikatelů z oblasti
gastronomie v politice. Jsem toho názoru, že kandidát do Senátu by měl být občanem onoho města a nikoliv přivandrovalcem, aby v onom prostředí žil, dýchal místní, často znečištěný, vzduch, chápal místní specifika a problémy, mentalitu atd.

O co se, v případě zvolení, chcete v Senátu zasadit?
Senátor může pomáhat prosazovat zájmy a řešení problémů svého města – obvodu jednak autoritou svého úřadu a hlavně, a to i celorepublikově, pak svými legislativními iniciativami – zákony,které předkládá. Chtěl bych se zaměřit na řešení problémů spojených s kšeftováním majitelů ubytoven s dávkami na bydlení a s tím i spojenou bezpečností ve městě. Budu podporovat politiku nulových povinných kvót pro migranty a také zamezení znovuzavedení zdravotnických poplatků. V rámci rozpočtové politiky bych rád pomohl přinést městu více finančních prostředků na rozvoj bydlení, ne pro předražené developerské projekty, kultury a sportu, dostavbu cest a zrušení poplatku za dopravní spojení do FM. Chtěl bych prosadit návrat pitné vody z rukou zahraničních vlastníků zpět do ČR a její zlevnění. Rovněž chci pomoci při zrušení poplatků za odpad pro domácnosti a spolu s kolegy z komunální politiky jednoznačně zavést městskou hromadnou dopravu zcela zdarma a to všechny – nejen děti a seniory.

Tolik stručně k mému programu – pochopitelně ten je obsáhlejší, včetně zahraniční politiky a zrušení nesmyslných sankcí poškozující český export, rozšíření WI-FI zdarma ve veřejných prostorech atd. Budu velmi rád, když i v kontaktní kampani v měsíci září oslovím osobně voliče v senátním obvodu č.71 a získám jejich podporu pro omlazení Senátu.

KOMENTÁŘE