Začínal jako dělník v železárnách, dnes je ostravskou legendou. Příběh Jaromíra Nohavici

Před měsícem oslavil osmašedesáté narozeniny, které zároveň znamenaly 60 let od sepsání první písně. Ostravský písničkář Jaroslav Nohavica patří stále mezi nejhranější umělce, přesto jako mnoho dalších i on začínal jako dělník v tehdejších Vítkovických železárnách Klementa Gottwalda.

zdroj: Janothird, wikimedia.org

Píše se rok 1973 a tehdy dvacetiletý Nohavica nastupuje jako dělník do strojírenské výroby. „Tehdy jsem dělal ve VŽKG na expedici jako dělník. Vyhazoval jsem do vagónů pluhová ostří. Jak se dozvídám z mzdového vyúčtování, bylo to zhruba 9Kč na hodinu, 74Kč na den. A daně byly 251Kč a 111Kč pojištění. Kouřil jsem clejky za 6 korun,“ vzpomíná v knize Hledání Jaromíra Nohavici.

Přesto práce ve Vítkovických železárnách trvala pouze rok a mladý textař se začal prosazovat v ostravském Českém rozhlase. Spolupráce s Věrou Špinarovou nebo Marií Rottrovou mu vynesla růst v očích tehdejší lokální umělecké komunity a zároveň změnil své civilní povolání. Po absolvování vojenské služby se stal knihovníkem v Českém Těšíně.

Píseň Lásko, voníš děstěm patřila mezi první populární texty Jaromíra Nohavici.

Jako autor na volné noze se začal dnes legendární písničkář živit až v osmadvaceti letech, kdy otextovával známé písně Marie Rottrové. Singl Lásko, voníš deštěm, který je předělávkou známé písně Black Sabbath She’s gone se navíc stal nejpopulárnější písní tehdejšího roku. Nohavicova popularita však rostla i při sólových vystoupeních, posluchači oceňovali jeho nezaměnitelný styl rýmů i rytmiku.

V 80. letech však bylo jeho vystupování zakázáno a začal boj nejen se zákazem činnosti, ale i s alkoholem. Po absolvování léčby v roce 1992 pak slavnostně vystoupil v pražské Lucerně a vydal své první studiové album Mikymauzoleum. Později produkoval i další desky, legendární alba jako Tři čuníci nebo Divné století patří dnes již mezi klasiku.

Dnes má osmašedesátiletý Nohavica na svém kontě více než dvě desítky alb. I přes kontroverze týkající se jeho spolupráce se Státní bezpečností jeho koncerty zůstávají stále vyprodané a jeho texty zpívají nejen děti, ale i dospělí.

Related Posts

© 2022 Ostravský hlas - WordPress Theme by WPEnjoy